Full schedule for India on 9th

0
5


New Delhi: In the full schedule on Day 9, India is hoping for many more medals CWG 2022. India is having a spectacular steak in Birmingham with 26 medals on the record.

On the 8th, India won 6 medals in six wrestling matches. Today, India have a chance to continue the streak with 5 more grappling matches.

FIGHT (starts at 3pm)

Men’s 57kg Freestyle: Quarter Finals: Ravi Kumar
Men’s 97kg Freestyle: Quarter Finals: Deepak Nehra
Women’s 76kg Freestyle: Quarter Finals: Pooja Sihag
Women’s Freestyle 53 kg – Nordic System match 3: Vinesh Phogat
Women’s Freestyle 50kg – Nordic System Match 3: Pooja Gehlot
74kg men’s freestyle 1/8 final: Naveen
Women’s Freestyle 53 kg – Nordic System match 2: Vinesh Phogat
Women’s Freestyle 50kg – Nordic System Match 1: Pooja Gehlot -3pm
Women’s Freestyle 53 kg – Nordic System match 6: Vinesh Phogat.

ATHLETICS AND PARA-ATHLETICS:

Women’s F55-57 Shot Put Final: Poonam Sharma, Sharmilam, Santosh – 2.50pm
Women’s 10,000m Walk Final: Priyanka, Bhawana Jat – 3pm
Men’s 3,000 meters steeplechase final: Avinash Sable – 4:20 p.m.
Women’s 4 x 100m Relay: Round 1 – Leg 1: Hima Das, Dutee Chand, Shrbani Nanda, NS Simi – 4.45pm
Women’s hammer throw final: Manju Bala- 11.30pm
Men’s 5,000m Final: Avinash Sable – 12:40 p.m

BADMINTON

Women’s Doubles Quarterfinals: Treesa Jolly and Gayatri Gopichand
Women’s Singles Quarterfinals: PV Sindhu
Men’s Singles Quarterfinals: Kidambi Srikanth

BOXING

Women’s minimum weight semi-final (45-48 kg): Nitu – 15:00
Men’s Flyweight Semi-Final (48kg-51kg): Amit Panghal 3:30 p.m
Women’s Light Flyweight Semi-Final (48kg-50kg): Nikhat Zareen 7.15pm
Women’s lightweight (57kg-60kg): Jaismine- 20h
Men’s Welterweight (63.5kg-67kg): Rohit Tokas – 12.45pm
Super heavyweight (over 92 kg): Sagar 1:30 am

CRICKET

Women’s T20 semi-final between India and England – 3.30pm

HOCKEY

India vs South Africa men’s semi-final – 10.30pm

TABLE TENNIS AND PARA TABLE TENNIS

Women’s Doubles Round of 16: Akula Sreeja/Reeth Tennison – 2pm
Women’s doubles Round of 16: Manika Batra/Diya Parag Chitale- 2 p.m
Mixed Doubles Semifinals: Achanta Sharath Kamal/ Akula Sreeja- 6 p.m
Men’s Singles Classes 3-5: Bronze Medal Match: Raj Aravindan Alagar – 6.15pm
Women’s singles, classes 3-5, bronze medal match: Sonalben Patel – 12:15 p.m.
Women’s Singles Classes 3-5 Gold Medal Match: Bahvina Patel – 1:00am



Read full article here

Leave a Reply